KONST / Oljemålningar / Oljemålning 5783096

nr 578 3096

Gunnar Löberg

(1893-1950), Sverige

Oljemålning, Gunnar Löberg (1893-1950), fiskebodar & båthus, 60x83 cm, signerad och daterad 1944, "Svenskt landskap n:r 64". (Se artikel om Löberg: http://www.svd.se/ kulturnoje/ nyheter/ artikel_1954473.svd)

Gunnar Löberg, född 1893 i Strängnäs, död 1950 i Stockholm, svensk bilkonstnär.

Utrop:

6.000 kr

Såld:

24.000 kr

måndag 20 april 2009

Gunnar Löberg

Läs mer om Gunnar Löberg