KONST / Oljemålningar / Oljemålning 5783096
nr 578 3096
Gunnar Löberg
(1893-1950), Sverige
Oljemålning, Gunnar Löberg (1893-1950), fiskebodar & båthus, 60x83 cm, signerad och daterad 1944, "Svenskt landskap n:r 64". (Se artikel om Löberg: http://www.svd.se/ kulturnoje/ nyheter/ artikel_1954473.svd)
Gunnar Löberg, född 1893 i Strängnäs, död 1950 i Stockholm, svensk bilkonstnär.
Utrop:
6.000 kr
Såld:
24.000 kr
måndag 20 april 2009
Gunnar Löberg
Läs mer om Gunnar Löberg